NOVINKY

DENTÁLNÍ HYGIENA 

DENTÁLNÍ HYGIENA

Dentální hygiena se považuje za plnohodnotný léčebný zákrok, díky kterému se odstraňuje zubní kamen, který vyvolává zánět dásní. Při léčbě se používají speciální nástroje - kyrety a ultrazvuk. Dle potřeby lze použít pískovač Air Flow, který umí odstranit pigmentové skvrny po kouření a barevných potravinách. Samozřejmostí je instrukce ohledně postupu při správném čištění zubů.


PĚT ZAJÍMAVÝCH FAKTŮ O ZUBECH 


1. Lidé se po staletí starali o své zuby. První zubní kartáčky byly ve skutečnosti větvičky?

Naši předkové je žvýkali a jejich roztřepené konce používali k očištění zubů? Od drcených vaječných skořápek, proužků plátna namočených v popelu, až k první podobě kartáčku s kostní rukojetí a prasečími štětinami vloženými do malých děr zajištěných drátkem. V 17. století rozjel Angličan William Addis masivní prodej zubních kartáčků. Moderní zubní kartáčky s nylonovými štětinami dorazily z Ameriky v pozdních třicátých letech a první elektrické zubní kartáčky byly představeny Švýcarskem v roce 1954.

2. Zuby o vás prozradí skoro vše. Vědci odhalí jak staří jsme, co jíme a co pijeme. Naše zuby také obsahují významné stopy o celkovém zdraví, včetně období stresu nebo onemocnění, které jsme prodělali. Stručně řečeno, zuby jsou trvalým záznamem naší osobní historie

3. Každý zub je jedinečný. Ať už mluvíme o 20 dětských mléčných zubech, nebo o 32 stálých zubech, které máme v našich dospělých letech. Každý zub v ústech má svůj vlastní jedinečný profil. Ani váš soused nemá zuby jako vy a ani jeden zub není tomu vašemu podobný. Takže váš úsměv je opravdu skutečnou známkou vaší perfektní individuality!

4. Vše připraveno v den narození. Již při narození mají naše děti, korunky svých prvních 20 zubů uloženy na místě pod dásněmi a čekají na správný čas vyklubání . Během následujících let se korunky a kořeny dospělých zubů vytvářejí pod zuby dočasnými a čekají na správný rok prořezání. A tady je ještě jedna vtipná poznámka z Ameriky: V roce 1950 byl průměrný dárek od víly Zubničky jen 25 centů. Dnešní děti dostanou asi 2,00 dolary za zub. A jak je to u vás doma? Máte vyděláno?

5. Čištění mezi zuby je stejně důležité jako těch plošek, které vidíte. Kartáčkem bychom měli být schopni vyčistit zuby ze všech stran. Ale mezizubní prostory - které tvoří podstatnou část naší zubní skloviny - potřebují také řádně vyčistit. Proto používejte své mezizubní kartáčky správné velikosti každý večer, abyste odstranili zbytky potravy i bakterie a podpořili zdravé zuby i dásně.